Mimo surfboard: Přínosy jógy pro surfaře

Surfyoga


Může se zdát, že jóga a surfování nemají mnoho společného, ale opak je pravdou. Jóga a surfování jsou hluboce propojené, protože obě praxe vyžadují fyzickou i mentální disciplínu, rovnováhu a soustředění. Je zde mnoho podobností, pokud jde o jejich zaměření na dech, pohyb a spojení s přírodou.

 

Zkusme na chvilku přenést svou pozornost k dechu, který přichází a odchází. Bez jakéhokoli úsilí, přirozeným a uvolněným způsobem jako vlna v oceánu, která se zvedá a zase klesá. Jóga nám pomáhá naladit se na toto uvolněné plynutí, na přirozený rytmus sebe sama. Prostřednictvím dechu dochází k propojení vnějšího světa s naším vnitřním světem. Vše funguje v krásném celku, kde můžeme pro své surfování využít všechny výhody jógy najednou.

~ Dechová cvičení prohloubí náš dech, což nás vede ke zklidnění v situacích, kdy jsme delší dobu pod vodou a můžeme snadno propadnout panice.

 

~ Jóga nás přivede plně do přítomného okamžiku, k rovnováze těla a mysli a zlepší naši koncentraci. Svět kolem nás se synchronizuje s naším vnitřním prostředím.

 

~ Díky józe protáhneme svaly, zvýšíme naši pružnost, pohyblivost a rozsah pohybu, což využijeme zejména při take- off, v rotacích a manévrech.

 

~ Posílíme svaly a vybudujeme sílu v centru těla, které je nezbytné pro práci s rovnováhou

 

~ Zlepšíme koordinaci našeho těla tím, že sladíme dech s pohybem

 

~ Zvýšíme svou vytrvalost a fyzickou sílu

 

~ pomůže nám zlepšit techniku manévrů a rotací

 

~ Určité pozice nám pomohou zefektivnit pádlování, což ve vodě oceníte! Myslete na to, že většinu času na surfu strávíte pádlováním.

 

~ Jóga je důležitou prevencí proti zraněním, která mohou vzniknout v důsledku přetěžování těch částí těla, které při surfování trpí nejvíce.

 

~ Je významným faktorem rychlejšího hojení a uvolnění svalového napětí nahromaděného během surfování.

 

~ A je také důležitá pro protažení a posílení vazů a šlach, které jsou při surfování, které je dynamickým sportem, výrazně namáhány

Každý surfař ví, že největší a nejnáročnější částí surfování je pádlování. Je to záležitost celého těla. Potřebujeme sílu a vytrvalost, silné tricepsy, ramena a dobrý rozsah pohybu v ramenou a rotátorové manžetě. Pro větší rozsah v ramenou je třeba zvednout horní část těla a zároveň zpevnit hýžďové svaly a svaly spodní části zad. Břišní svaly a spodní zádové svaly nám pomůžou udržet si stabilní pozici na prkně a svaly horní části zad jsou zapojené, abychom udrželi horní část těla zvednutou. Je zapojené i krční svalstvo, abychom udrželi hlavu v pohledu před sebe. Pokud jsme úspěšně dopádlovali na line-up, máme chvíli na to vydechnout. Při sezení na prkně si sice trochu odpočineme, ale už ne tolik naše kyčle a rotátory kyčelního kloubu.

 

Další výzvou je pro nás take-off. Jedná se o přechod z nízké polohy vleže na prkně do vzpřímené polohy ve stoji na nohou. Aby byl tento krok rychlý a efektivní, budeme potřebovat sílu v pažích a ramenou a zapojení svalů hrudníku. V poslední fázi pro stoj na nestabilním povrchu směřujeme veškerou pozornost k zapojení a práci se stabilitou našeho centra těla.

Pokud jsme tohle všechno úspěšně zvládli a chytili jsme svou vlnu, spodní část našeho těla a střed těla v této chvíli pracuje naplno. Efektivní surfování vyžaduje pumpování nahoru a dolů pro vytvoření rychlosti, při kterém zatěžujeme zadní nohu skrze boky, což vede k napjatým ohýbačům kyčlí a zatěžuje naše kvadricepsy a hamstringy, které současně pracují na přilnavosti našich chodidel k prknu. Pro manévry, obraty a rotace trupu potřebujeme silné jádro se zapojením břišních (přímých, příčných a šikmých) a hýžďových svalů.

Tou nejlepší cestou, jak se naučit surfovat nebo jak vypilovat svůj um, je praxe. Ale díky kombinaci s jógou uvidíte velký rozdíl a posun již po několika lekcích. Stačí jen vzít podložku, věnovat si čas a přijít si užít Jógu pro surfaře. A bonus ke zlepšení v surfování? Protažené tělo, uvolněné svaly a klidná mysl.

Leave a Comment